Haber

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: ‘Yaşlı Destek Programı’ ile 128 bin yaşlımızın bakımını sağladık

BAĞCILAR’da ‘Büyüklerimiz Değerlerimizdir Projesi’ tanıtım programına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “2016 yılında başlattığımız Yaşlı Destek Programımız ile yaşamevlerinde psikososyal bakım sağladık. Yaklaşık 88 bin hanede 128 bin yaşlıya yer ayırdık. Bugün itibarıyla 168 huzurevinde yaklaşık 15 bin yaşlımıza bakım hizmeti verdik.” “Bunu pansiyon olarak sunuyoruz” dedi.

‘Büyüklerimiz Değerlerimizdir Projesi’nin tanıtım programı Bağcılar Belediyesi Vefahane Yaşam Merkezi tarafından düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş ve Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı. Program, “Büyüklerimiz, Değerlerimiz” Projesi’nin tanıtıldığı video gösterimiyle başladı. Programda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş konuştu.

“YAŞLILARIMIZ BUGÜNÜMÜZLE GELECEĞİMİZ ARASINDA BAĞLANTI KÖPRÜSÜDÜR”

Yazar Alev Alatlı’nın vefatından duyduğu üzüntüyü dile getirerek konuşmasına başlayan Mahinur Özdemir Göktaş, “Zamanın mevsimleri olduğu gibi insan hayatının da mevsimleri vardır. Hayatımızın her mevsimi ayrı sevinçler taşır. En çok Bu mevsimlerin en değerlisi insanın kemale ulaştığı, ruhun tecrübeyle yoğrulduğu irfan dönemidir.” Yaşlılıktır. Bu nedenle yaşlılarımız milli ve manevi değerlerimizin taşıyıcısı, bugünümüzle geleceğimizi birbirine bağlayan bir köprüdür. Yaşlılarımız çocuklarımızı ayakta tutan köklerimiz, güçlü yarınlar inşa edecek geleceğimizin teminatıdır. Devletimizi ayakta tutacak olan bu köprülerin ve köklerin gücü ve gücüdür. Bu anlamda teyzelerimizi, amcalarımızı güçlü kılacak böyle değerli kurumların hizmette olması bizim için çok değerli. Vefahane Yaşam Merkezi’nde tekstil, ahşap ve cam boyama atölyeleri, teknoloji, hobi bahçeciliği, kütüphane ve spor aktiviteleri; psikoloji, fizyoterapi vb. sayamadığım birçok hizmetle yaşlılarımızın sağlığı ve mutluluğu için faaliyet gösterecek. Yaşlılarımız el becerilerini ve üretkenliklerini artırırken, paylaştıkları bilgi ve tecrübeyle de Anadolu’nun bin bir rengini kapsayan bir hafıza oluşturacaklar. En önemlisi küresel bir sorun haline gelen yalnızlığın yaşlılarımız üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldıracak ve herkesin kendini huzurlu ve güvende hissettiği bir ortam sağlayacaktır” dedi.

“YAKLAŞIK 88 BİN HANEDE 128 BİN YAŞLININ PSİKOSOSYAL BAKIMINI YAPTIK”

Bakan Göktaş, “Aktif ve sağlıklı yaşlanma süreci her vatandaşımızın doğal hakkıdır. Bu anlamda sosyal politikalarımızı yaşlılarımızın yetenek, istek ve ihtiyaçlarını merkeze alan bir anlayışla, kırılmadan oluşturuyor ve uyguluyoruz. Bu kapsamda 2016 yılında Yaşlı Destek Programı’nı başlattık. Programımızla yaklaşık 88 bin hanede 128 bin yaşlımıza yaşam alanlarında psikososyal bakım sağladık. Bugün itibarıyla 168 huzurevinde yaklaşık 15 bin yaşlımıza yatılı bakım hizmeti sunuyoruz. Uygulamanın ilk örneği Bağcılar’da yine belediyemizle birlikte hayata geçirdiğimiz ve sayısı 36’ya ulaşan Gündüz Bakımevi’nde gerçekleşti. Bugün de “Aktif Yaşam Merkezlerimiz ile vatandaşlarımıza bakım hizmeti sunuyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu