Ekonomi

Altında Fed tutanakları fiyatlaması

Altın, Çarşamba günü yayımlanan Fed tutanaklarında yetkililerin faiz artış suratını yumuşatmak yaklaşımına takviye verdiğinin görülmesiyle gümüşle birlikte arka arda üçüncü günde de yükseldi.

Gümüş Eylül ayında gördüğü taban noktasından yüzde 20 toparlanırken kıymetli metal için yıllardır takviye ve direnç noktası fonksiyonu gören 21,40 ve 21,90 dolar düzeyleri ortasında seyrini sürdürüyor.

Silver Bullion Pte. Kurucu Ortağı Gregor Gregersen, “Altın, dolar ve tahvil getirilerinin yükselmesine neden olan ve spot altının Mart zirvesinden yüzde 15 gerilemesine sebep olan Fed’in agresif faiz artış politikası nedeniyle değer kaybına uğramıştı. Fed’in faiz artış hızını düşürmeye sıcak bakmasının değerli metal için pozitif bir gelişme olarak değerlendirilebilir” sözlerini kullandı.

Gregersen gümüşle ilgili yaptığı değerlendirmede ise, “Gümüşün Ağustos ayından beri daha yüksek seviyeleri görmesi cesaret verici. Değerli metalin 22 dolar üzerine haftalık bazda çıkması durumunda bu daha yüksek fiyatların geleceğinin öncü bir işareti olabilir” yorumunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu