Haber

Ardahan’da 55 Yılın Rekoru: Kar Derinliği 1 Metreye Ulaştı

Kar kalınlığının 1 metreye ulaştığı Ardahan’da 55 yılın rekoru kırıldı. Araçların kar altında kaldığı Ardahan’da Vali Hayrettin Çiçek, “Son 55 yılın en yüksek kar derinliğine ulaştık. 1968’deki 133 santimetre kar derinliğini aşma ihtimali var.”

Geçtiğimiz hafta Sibirya soğuğunun yaşandığı Ardahan, pazartesi gününden itibaren kar yağışının etkisi altına girdi. İki gündür devam eden yağış nedeniyle kent merkezinde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Yollarda mahsur kalan vatandaşlar ise gruplar tarafından kurtarıldı. İl genelinde 220 köy yolu ulaşıma kapatıldı. Araçların kar altında kaldığı kentte belediye, İl Özel İdaresi ve Karayolları ekipleri, kapatılan yolları ulaşıma açmak için seferber oldu.

VALİ ÇİÇEK’TEN KÂR PAYLAŞIMI

Ardahan Valisi Hayrettin Çiçek, sosyal medya hesabından son 55 yılın en yüksek kar derinliğine ulaşıldığını paylaştı. Vali Çiçek, “Ardahan’ımızda son 55 yılın en yüksek kar derinliğine ulaştık. 1968 yılındaki 133 santimetre kar derinliğini aşma ihtimali var. Bize rızık veren Rabbimize hamdolsun. Rezzak.”

SOKAK ORTASINDA KAYDI

Oğuz Kağan Ürker isimli genç kayak takımını giyerek şehrin karla kaplı yollarında kayak yaptı. Ürker, “Yoğun kar yağışı nedeniyle kayak merkezine gidemedik. Bunun üzerine kendimizi sokağa attık. Kar yağışı nedeniyle kapalı alanda kaldık. Evde canım sıkıldı. Bunun üzerine kayak malzemelerimi alıp kayak malzemelerimi koydum. Kaskımı ve gözlüğümü taktım ve kayak yapmak için sokağa koştum.”

ARAÇLAR YOLLARDA BIRAKILDI

Kar yağışının etkili olduğu Posof ilçesinde Ardahan-Türkgözçü karayolu ve 49 köy yolu ulaşıma kapatıldı. Kar kalınlığının bir metreyi aştığı ilçe merkezinde çok sayıda araç beyaz örtü altında kaldı. Ekipler, kar yağışı nedeniyle Türkgözü yolunda mahsur kalan çok sayıda aracı kurtarmak için seferber oldu. Araçlar iş makinelerinin açtığı yol sayesinde bulundukları yerden kurtarıldı. İlçe merkezinde çok sayıda ağaç karın ağırlığına dayanamadığı için kırıldı. Posof Belediyesi ekipleri ilçe merkezinde temizlik çalışması yaparken vatandaşlar bu yıl kar yağışının çok fazla olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu