Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yüzde 0,14 değer kaybetti.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,14 düşüşle 4.655,17 puan oldu.

Günün ilk yarısında dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 6,52 puan azalarak saat 13:00 itibarıyla 4.655,17 oldu. Toplam işlem hacmi ise 24,3 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,40 yükselirken, holding endeksi yüzde 0,24 değer kaybetti. Orta bölüm endekslerinde en çok yüzde 0,55 ile spor kazanırken, yüzde 1,87 ile madencilik en çok geriledi.

Analistler, ABD’deki borç limiti krizinin çözüleceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel borsaların olumlu bir seyir izlediğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, dün Kongre liderleriyle yaptığı görüşmenin ardından Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında borç limiti konusunda verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, ABD temerrüde düşmeden anlaşmaya varacaklarından emin olduğunu belirtti.

Faiz artırımı beklentisi yüzde 28’e yükseldi

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy de Pazar gününe kadar bir borç limiti anlaşmasına varılabileceğini söyledi.

Öte yandan, ABD’de devam eden güçlü ekonomik aktivite, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında alacağı kararlara ilişkin belirsizlikleri artırırken, Banka’nın faiz oranlarını 25 baz puan artırabileceği beklentileri Haziran ayında yüzde 28’e yükseldi.

Analistler, perakende devi Wallmart’ın bugün ABD’de finansal sonuçlarının açıklanmasının beklendiğini belirterek, şirketin geleceğe yönelik tahminlerinin piyasalardaki oynaklığı artırabileceğini sözlerine ekledi.

Öğleden sonra ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia Fed istihdam görünümü endeksi ve ikinci el konut satışlarının takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BİST 100 endeksinin 4.750 ve 4.900 seviyelerinin direnç, 4.600 puanın ise ana seviyede olduğuna dikkat çekti. konum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu