Ekonomi

Cengiz İnşaat bu kez Bosna Hersek’te bir unsura imza atıyor

Cengiz Holding’in küme şirketlerinden biri olan Cengiz İnşaat, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın farklı ülkelerinde büyük ölçekli altyapı projeleri üstlenmeye devam ediyor. Azerbaycan’dan Kazakistan’a, Doğu Avrupa’dan Ortadoğu’ya değerli ve geniş bir coğrafyada başta karayolu, demiryolu, havalimanı, metro, baraj ve enerji santralleri ile kentsel altyapı işleri olmak üzere onlarca farklı projeye imza atan Cengiz İnşaat, Bosna Hersek’in kuzeyinde yer alan bugüne kadarki en uzun otoyol projesi olan Koridor 5C Otoyolu yapım ihalesini kazandı. 361,75 milyon Euro’luk sözleşme için dün düzenlenen imza törenine Bosna-Hersek Federasyonu Ulaştırma Bakanı Denis Lasiç, Bosna-Hersek Federasyonu Karayolları İşletme Lideri Elmedin Voloder, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Asım Cengiz ve Cengiz İnşaat Ülke Müdürü Utku Gök katıldı.

AVRUPA YATIRIM BANKASI FİNANSMANLAYACAK

Proje hakkında bilgi veren Cengiz İnşaat Bosna Hersek Ülke Müdürü Utku Gök, 21,3 kilometrelik otoyolu 30 ay gibi kısa bir sürede tamamlayacaklarını belirterek, “Ayrıca 30 kilometre yerel yol ve Ülkenin kuzeyinde yer alan ihale kapsamında karayolu dışında 12 kilometrelik dere düzenlemesi yapılıyor. KDV hariç 361,75 milyon Euro’luk bedelle Bosna Hersek’te bugüne kadar ihale edilmiş en yüksek bütçeli ve ihale edilmiş en uzun otoyol projesi olacak. Proje, Avrupa Yatırım Bankası (EIB) tarafından finanse edilecektir. Cengiz İnşaat’ın sadece Türkiye’de değil, Avrupa ve Ortadoğu’yu da içine alan geniş bir coğrafyada büyük altyapı projelerine imza attığını vurgulayan Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki dönemde hedefimiz bu başarı öyküsünü daha farklı yerlere taşımaktır. ülkeler; Cengiz İnşaat’ın yarım asırlık bilgi ve tecrübesini yurt dışında yeni pazarlarda ortaya koyarak küresel gücümüzü artıracaktır. Dünyanın farklı büyük müteahhitlik firmalarının katıldığı bu ve benzeri ihalelere başarılı katılımımızın yanı sıra, Avrupa Yatırım Bankası gibi uluslararası finansman kuruluşlarının da inancıyla küresel çabalarımızın katlanarak büyüyeceğine inanıyoruz.”

Saygın firma algısı, teknik altyapısı ve donanımı ile yurt dışında değerli ihaleler kazanan Cengiz İnşaat’ın dikkat çeken projeleri arasında; Azerbaycan’da Karabağ Zafer Yolu, Ahmedbeyli-Fuzuli-Şuşa Yolu, Kazakistan’da Nahçıvan Vayhir Barajı, Şemkirçay Barajı, Aktobe-Martuk Yolu, CAREC Ulaşım Koridorunun Zhambyl ve Mangisteu Bölümleri, Bulgaristan’da Ljulin-Daskalovo Yolu, Elin-Pelin Kostenets Demiryolu, Vlakavo -Bosna Hersek’te Corridor 5C Otoyolunun Tarcin ve Poprikuse-Nemila bölümleri, Kuzey Irak’ta Zenica Tüneli, Hawler Uluslararası Havalimanı, Altınköprü Yolu, Kuveyt’te Ülkeler Arası Havalimanı T4 Terminali ve Al Mutla Şehir Altyapısı, Slovenya’da Hırvatistan’da Karavanke Tüneli , Hırvatistan’da Krizevci-Koprivnica Demiryolu ve Romanya’da Sibiu-Pitesti Otoyolu.

Yurt dışında 43 kilometre, toplamda 260 kilometreden fazla tünel inşaatını tamamlayan Cengiz İnşaat, devam eden çalışmaları kapsamında yurt dışında 29 kilometre ve toplamda 75 kilometre tünel yapım işini başarıyla yürütüyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kuzey Irak, Kuveyt, Bosna Hersek, Bulgaristan, Slovenya, Hırvatistan ve Romanya’da çeşitli altyapı projelerine imza atan şirket, yurtdışındaki başarı çıtasını ve Engineering News Record (ENR) “Dünyanın En İyileri”ndeki yükselişini artırdı. En Büyük 250 Uluslararası Müteahhit” listesi. de devam ediyor.

hadim-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu