Haber

CHP’li Tutdere: “Cumhurbaşkanı Gap’ı Bitireceğini Söylemişti Ancak Bugüne Kadar Ak Parti Hükümeti Olarak Gap’taki Projeleri Tamamlamadınız”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, “Adıyaman, GAP kapsamındaki iller arasında yer alıyor. Bugüne kadar defalarca GAP Eylem Planları açıkladınız, 2019 yılında sayın Cumhurbaşkanı GAP’ı bitireceğini söylemişti fakat bugüne kadar AK Parti hükümeti olarak GAP’taki projeleri tamamlamadınız. GAP kapsamında Adıyaman’a gerekli kaynakları aktarmıyorsunuz. GAP’a İşsizlik Fonu’ndan ve öbür fonlardan milyonlarca lira para aktarıyorsunuz lakin bu paralar nereye harcanıyor?” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 yılı kesin hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi, Bakan Mustafa Varank’ın katılımıyla tamamlandı. Bütçe teklifi, komisyonda kabul edildi.

Görüşmeler sırasında söz alan CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi’nde çok ciddi bir yer sorunu var. Adıyaman teşvikte 6. Bölge’ye alındı. Biz Adıyamanlılar yatırımcı beklerken gelen bütün yatırımcılar OSB’deki yer sorunu nedeniyle hiçbir yatırım yapmadan çekip gidiyor. Şu anda Adıyaman’ın en temel kronik problemlerin başında OSB’deki yer sıkıntısı geliyor. Bu konuya ilişkin sizlere defalarca soru önergesi verdik, hatta 2757 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle birlikte koordinatları belirtilen bir orman alanı OSB’ye tahsis edilmek üzere ayrıldı. Ne hikmetse bu yerle ilgili bugüne kadar rastgele bir gelişme yaşanmadı” dedi.

“CUMHURBAŞKANI GAP’I BİTİRECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ; GAP’TAKİ PROJELERİ TAMAMLAMADINIZ”

Seçim bölgesi Adıyaman’ın Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında olduğunu söyleyen Tutdere, “Bugüne kadar tekraren GAP Hareket Planları açıkladınız, 2019 yılında sayın Cumhurbaşkanı GAP’ı bitireceğini söylemişti lakin bugüne kadar AK Parti hükümeti olarak GAP’taki projeleri tamamlamadınız. GAP kapsamında Adıyaman’a gerekli kaynakları aktarmıyorsunuz. GAP’a İşsizlik Fonu’ndan ve diğer fonlardan milyonlarca lira para aktarıyorsunuz lakin bu paralar nereye harcanıyor? Buna ait de bir açıklama yaparsanız hem kamuoyu hem de bizler de bilgilenmiş olacağız” kelamlarıyla AKP iktidarını eleştirdi.

“BU PARANIN HESABINI KİM VERECEK?”

Tutdere, Bakan Varank’a, “Sizden evvelki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı devrinde 2015 yılında İsveç’ten 40 milyon Euro karşılığında SAAB’a ilişkin Sedan, Vagon, Cupe, SUV modelleri olmak üzere dört tane modelin fikri, mülkiyet hakları satın alındı. Bu araçlar da kamuflajlı bir halde TIR’a yüklenerek Türkiye’ye getirildi. O imajları hepimiz hatırlıyoruz. Daha sonra 2017 yılında TÜBİTAK yapmış olduğu çalışmada bu projenin büsbütün yanılgılı olduğunu ve rafa kalkması gerektiğini söyledi. Buraya aktarılan 40 milyon Euro bütçeden para aktarılmıştı. Bu paranın akıbetini sordunuz mu? Bu paranın hesabını kim verecek? Bu araçların akıbeti ne oldu? Bu hususta da bir açıklama yaparsanız çok şad olurum sayın Bakan” diyerek çağrı yaptı.

“SİZ ADIYAMAN’A NEDEN BU HAKSIZLIĞI YAPTINIZ SAYIN BAKAN?”

Varank’ın Adıyaman’a koronavirüs salgını dönemindeki ziyaretini anımsatan Tutdere, şunları söyledi:

“COVİD aşısıyla ilgili Adıyaman’daki bir işletmede aşı üretimi yapılacağının muştusunu vermiş, bunu da kamuoyuyla paylaşmışsınız. Daha sonra ne olduysa, hangi bilinmeyen eller devreye girdiyse Adıyaman bu yatırımdan yoksun bırakıldı ve bu yatırım Adıyaman’da yapılmadı başka illere kaydırıldı. Siz Adıyaman’a neden bu haksızlığı yaptınız sayın Bakan? Oysa Adıyaman’daki tesis, Adıyaman’daki firma aşı üretmek için bütün şartları yerine getirmişti ve sizler de bunu yerinde incelemiştiniz. Neden Adıyaman’ın bu hakkını öbür bir ile aktardınız, Adıyaman kamuoyu bunu da merak ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu