Haber

Depremden 1 dakika sonra gelen ‘cevapsız çağrı’ duyulmayan şampiyonun ailesine umut oldu

HATAY tarafından Antakya ilçesinde işletilmektedir. sporDepremde binası yıkılan Türkiye vücut geliştirme şampiyonu Ahmet Retip Müretoğlu’na (42) ulaşamayan ailesi, depremden 1 dakika sonra eşinin cep telefonuna gelen davet umuduyla oğullarını arıyor.

Hatay’ın Antakya ilçesinde yaşayan Ahmet Retip Müretoğlu, 2012’de Türkiye vücut geliştirme şampiyonasını kazanmasının ardından koştuğu spor salonunda genç sporcular yetiştirmeye başladı. 5 Şubat’ta annesi Asiye Müretoğlu’nu telefonla arayan Ahmet Retip Müretoğlu, geceyi temizlik yaptığı salonda geçireceği için konuta gelmiyordu. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Müretoğlu’nun spor salonunun bulunduğu bina da yıkıldı. Müretoğlu’ndan haber alamayan ailesi enkazda arama yaparak kurtarma çalışmalarını takip etti.

ENKA VE HASTANELERDE İZLENDİ Güney Kore ve İstanbul’dan gelen kurtarma ekiplerinin enkazda yaptığı aramada Ahmet Retip Müretoğlu’na ulaşılamadı. Sarsıntıyı hissedip dışarı çıktıktan sonra daireleri yıkılan Müretoğlu ailesi, Antalya’nın Serik ilçesindeki oğullarının evine yerleşti. Depremin ardından 5 gün sonra Müretoğlu’ndan haber almak için enkazda beklediğini ve hastaneleri aradığını belirten babası Murat Müretoğlu (65), “Spor salonundaki işi bitince annesini aradı ve şöyle dedi: , ‘Bu akşam yağmur yağdığı için gelmeyeceğim. Spor salonunda yatacağım’. Depremin ardından spor salonuna gittik. Bina yıkılmış. Serik’te oturan oğlum Şevket depremi duymuş ve arabası ile yanımıza geldi.Enkazın başında birlikte bekledik.Kore’den kurtarma ekipleri köpekle enkazı aradı.Oğluma ulaşılamadı.Ondan bir haber yok.Ölü mü diri mi bilmiyoruz. ‘CEHENNEM YAŞADIK’Deprem ve sonrasında yaşadıklarını anlatan Murat Müretoğlu, “Gece uyurken sarsıntıyla uyandım. Eşim Asiye’yi kaldırdım. O sırada torunum Asiye de evdeydi. Onu aramaya başladık. Onu bulup odadan çıktığımızda evin duvarı yatağın üzerine çöktü. Evde. Kalorifer petekleri yere düşmüştü. Dışarı çıkarken sağa sola savrulduk. Terliklerle çıktık. Merdivenlerden aşağı in. Binanın diğer sakinleri binayı boşaltın diye bağırırken. Çıkışta cehennemi yaşadık. 500 metre ötede oturan kızımızın evine doğru koşarken karşı yönden geliyordu. Mutlu olduk, sarıldık. Her yer yıkıldı. Sokaklar harabeye dönmüştü. Kızımın evi de gerçek. Sarsıntı anında evde 3 kişiydik. Ben, karım ve torunum. Oğlum bizde kalıyordu ama oğlum o gece salonda kaldı. “DUVARA ASKILI MADALYALAR UMUT” Ahmet Retip Müretoğlu’nun ağabeyi Şevket Müretoğlu (38) da, ağabeyinin spor salonunun bulunduğu binanın enkazında kurtarma ekipleri ve kendi çabalarıyla arama yaptıklarını anlattı. Şevket Müretoğlu, kardeşine ulaşamadıklarını söyledi. Camlar kırılmamıştı. Televizyon yerindeydi. Her şey yerli yerindeydi. Bu bize umut verdi ama spor salonunda kimseyi bulamadık” dedi. DEPREMDEN 1 DAKİKA SONRA EŞİNİ ARAYARAK Şevket Müretoğlu, o sırada alelacele evden çıkan gelinleri Fikriye Özant Müretoğlu’nun cep telefonundan şunları söyledi: Depremin ardından ilk 3 gün enkazda bulunamayan Ahmet Retip Müretoğlu’na 6 Şubat saat 04.18 sıralarında Şevket Müretoğlu, depremin hemen ardından ağabeyinin eşini aradığını düşündüklerini belirterek, ” 04.18’de eşi Fikriye’yi aradı. Eşi de depremde evden çıkarken telefonunu almadan çıktı. Bu yüzden konuşamıyordu. En son aradığı kişi teyzemdi ama sonra aradık telefonuna da ulaşılamıyor. Bize umut veren sarsıntıdan 1 dakika sonra teyzemi aramak. Bu yüzden spor salonunda olmadığına karar verdik. O sırada sokakta koşarken başka bir binanın altında kalmış olabilir. Hastaneye gitmiş olabilir, muhtemelen bilincini kaybetmiştir.”

2 çocuk babası Ahmet Retip Müretoğlu’nun eşi Fikriye Özant Müretoğlu, “Eşimin bulunmasını istiyorum. Çocuklarım çok üzgün. Yiyip içemiyoruz. Sağ salim bulundu ve o da öldü” dedi. gelecek. 3. gün telefonumu aradı, evin enkazından telefonumu gördük ve çok umutlandık. Allah inşallah umudumuzu boşa çıkarmaz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu