Ekonomi

Haftaya güçlü başlayan kripto paralar, piyasa değeri açısından 2.6 trilyon dolardaki direnç bölgesine doğru yükseliş gösterebilir

Toplam değer içinde Bitcoin’in piyasa değeri 1,36 trilyon dolar, Ethereum’un piyasa değeri 459 milyar dolar. 31 Mayıs’ta ABD’de spot ETF’lere toplamda 48,8 milyon dolarlık giriş gerçekleşti. CoinTR Araştırma Departmanı tarafından hazırlanan bültende kripto para sektöründeki gelişmelere yer veriliyor.
 
ETF onaylarından bu yana kripto borsalarından 3 milyar dolarlık Ethereum soğuk cüzdanlara çekildi.
 
23 Mayıs’ta ABD’de spot Ether ETF’lerin onaylanmasından bu yana merkezi kripto borsalarından 3 milyar doların üzerinde Ether (ETH) çekildi. Bu durum, yaklaşan bir arz sıkışıklığına ve Ethereum fiyatında ciddi bir artışı işaret edebilir. CryptoQuant verilerine göre, 23 Mayıs ile 2 Haziran arasında borsalardaki Ether miktarı yaklaşık 797.000 ETH (3,02 milyar dolar) azaldı. BTC-ECHO analisti Leon Waidmann’ın paylaştığı Glassnode verileri, borsalarda tutulan dolaşımdaki Ether arzının %10,6 ile son yılların en düşük seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, Ether ETF’lerinin haziran sonunda piyasaya sürülme olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Analistler, spot Ether ETF’lerinin ticareti başladıktan sonra talep baskısının artmasıyla Ether’in Kasım 2021’deki 4.870 dolarlık rekorunu kırabileceğini düşünüyor. DeFi rapor analisti Michael Nadeau, Ether’in, Bitcoin’den daha fazla talep baskısından faydalanabileceğini belirtti. Çünkü Bitcoin madencileri satış yapmak zorunda kalırken, Ethereum doğrulayıcılarının aynı giderlere sahip olmadığını söyledi. Ancak, 11 milyar dolarlık fon yöneten Grayscale Ethereum Trust (ETHE), Ether’in fiyat hareketini etkileyebilir.
 
Hong Kong yasama üyesi David Chiu kripto lisanslama sistemini eleştirdi

Hong Kong Yasama Konseyi üyesi David Chiu, mevcut lisanslama sisteminin piyasa güvenini yok ettiğini belirtti. Büyük borsalar olan bazı borsalar lisans alamazken, lisans alabilenler de kâr edemiyor. Bir borsa hizmetlerini sona erdirdi ve lisans başvurusunu çekti. Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), 31 Mayıs 2023’te yeni lisanslama sistemi hakkında bir genelge yayımladı. Bu sistem 1 Haziran 2023’te yürürlüğe girdi ve 1 Haziran 2024’te sona erecek bir yıllık geçiş dönemi tanındı. Ancak, geçiş dönemi sona ererken daha fazla operatör Hong Kong pazarından çekiliyor. SFC, lisans başvuru sahiplerinden Çin ana karasındaki kullanıcılara hizmet vermemeyi taahhüt etmelerini istiyor. Bu şartı karşılayamayan offshore borsalar geri çekiliyor. Şu anda Hong Kong’da sadece iki borsa resmi lisanslara sahip. Chiu, SFC’nin hızlı lisanslama kararları alarak yatırımcı güvenini yeniden sağlamasını umuyor ve ticaret platformlarının yenilikçi ürünler sunmasını istiyor.
 
Ether opsiyonları için açık pozisyonlar haziran sonu vadesi için 5.000 dolarlık alım opsiyonlarında yoğunlaşıyor
 
Ether opsiyonları için en büyük açık pozisyon kümesi şu anda haziran sonu vadesi için 5.000 dolarlık alım opsiyonları ve bu durum, 4.000 ile 5.000 dolar arasında alım opsiyonları kullanarak fiyat artışı bekleyen yatırımcıların yükseliş eğilimi içinde olduklarını gösteriyor. SynFutures kurucu ortağı Rachel Lin, “Türev verilerini incelediğimizde, Haziran 5.000 dolar alım opsiyonunda en yüksek açık pozisyonun olduğunu fark ediyoruz.” dedi. Lin, ether açık pozisyonlarının %65’inin alım, %35’inin ise satım opsiyonlarından oluştuğunu ekledi. Haziran sonu vadesi için 0,56’lık bir put-call (alım-satım) oranını gösteriyor. Bir put-call oranının birin altında olması, alım opsiyonlarının satım opsiyonlarından daha fazla olduğunu ve piyasanın yükseliş eğiliminde olduğunu gösterir. Lin, “Spot piyasa konsolide olurken bile, opsiyon piyasası haziran için yükseliş eğiliminde ve mevcut trend devam ederse yakında yeni bir yükseliş rallisi yaşayabiliriz.” diye ekledi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu