Hamas

Hamas kalıcı ateşkes konusunda ABD’den garanti istiyor: Blinken’den skandal açıklama

Reuters’in aktardığı kaynaklara göre Hamas, İsrail’in Gazze’den çekilme ve kalıcı bir ateşkes için müzakereler de dahil olmak üzere BM destekli ateşkes teklifi kapsamındaki taahhütlerini yerine getireceği konusunda ABD’den garanti istiyor.

Daha önce Hamas, üç aşamalı ateşkes planına resmi bir yanıt yayınlayarak, ateşkes zaman çizelgesi de dahil olmak üzere birçok değişiklik yapılmasını talep etmişti.

ATEŞKES PLANI

Biden’ın 31 Mayıs’ta ana hatlarını çizdiği plan, birinci aşamada altı haftalık ateşkesle başlıyor, ikinci aşamada tam ateşkes müzakerelerine geçiyor. Müzakereler devam ettiği sürece ateşkes devam edecek.

Ancak İsrailli liderlerin, aralarında başbakanın da bulunduğu, İsrail’in hâlâ Hamas’ı yok etmeye kararlı olduğu konusunda ısrar etmesi, onların kalıcı bir ateşkese olan bağlılıkları konusunda soru işaretlerine yol açmıştı.

BLINKEN’DEN SKANDAL AÇIKLAMA

Blinken, Hamas’ın BM destekli ateşkes planına verdiği yanıta değinerek talep edilen bazı değişikliklerin uygulanabilir olduğunu ancak bazılarının işe yaramadığını söyledi.

Katliamı destekçisi Blinken Hamas’ı ateşkes çabalarını geciktirmekle suçladı.

“Hamas tek kelimeyle cevap verebilirdi: evet. Bunun yerine Hamas yaklaşık iki hafta bekledi ve çok sayıda değişiklik talep etti” diyen Blinken, bunun sonucunda daha fazla insanın “acı çekeceğini” de sözlerine ekledi.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu