Haber

İran’ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı

İran ve Suudi Arabistan arasında varılan normalleşme anlaşması kapsamında İran’ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı.

İran ile Suudi Arabistan arasında varılan normalleşme anlaşması kapsamında İran’ın Riyad Büyükelçiliği, iki ülke yetkililerinin katıldığı resmi törenle 7 yıl sonra yeniden açıldı. Törende İran Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Ali İstek Begdeli ve İran’ın Cidde geçici Temsilcisi Hasan Zernagari hazır bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, Riyad Büyükelçiliği’nin bugün yeniden açılacağı bildirildi. Bakanlık Sözcüsü Nasser Kenani de Cidde Başkonsolosluğu ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Daimi Temsilciliğinin Salı ve Çarşamba günleri resmen yeniden açılacağını duyurdu.

İran-Suudi Arabistan ilişkileri

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016’da aralarında Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla infaz edilmesinin ardından Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed’deki konsolosluk binası protestocular tarafından ateşe verildi. infazlar. Riyad yönetimi buna tepki olarak İran ile tüm diplomatik ilişkileri kesme kararı aldı.

Çin’in başkenti Pekin’de 10 Mart’ta gerçekleştirilen görüşmenin ardından İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin 7 yıl aradan sonra yeniden başlatılması kararlaştırıldı. Varılan anlaşma çerçevesinde, İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlayacağı ve iki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilik ve temsilcilik açacağı belirtildi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu