Haber

İsrail Ombudsmanı hükümetin tahliye politikasını eleştirdi

İsrail Ombudsmanı Matanyahu Englman, hükümetin güneyden ve kuzeyden binlerce insanı tahliye etmekte “başarısız” olduğunu tespit etti.

İsrail gazetesi Maariv’in haberine göre Englman, Tiberya şehrinde kuzey sınırından veya Gazze çevresinden tahliye edilen bazı kişilerle görüştü.

Englaman, “Savaşın dördüncü haftasında krizi yönetecek bir ekonomik planın ve koordinatörün olmamasının hiçbir gerekçesi yok.” dedi. Bu kelimeyi kullandı.

İsrail hükümetinin tutumunu eleştiren Englman, “Güney ve kuzeydeki topluluklarda yaşayan binlerce insanın evlerinden tahliye edilmesi büyük bir başarısızlık ve kusurdur; bunu haklı çıkaracak hiçbir mazeret olamaz.” değerlendirmesini yaptı.

Englman, Başbakan Binyamin Netanyahu ve bakanların “işleri hızla tersine çevirmesi” ve sorunları bir an önce çözmesi gerektiğini kaydetti.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana güneyde Gazze, kuzeyde ise Lübnan sınırında bulunan Yahudi yerleşim yerlerinden on binlerce insanı tahliye etmişti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 311’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı 3 bin 342’si çocuk, 2 bin 262’si kadın olmak üzere 8 bin 5’e yükselirken, 20 bin 242 kişi de yaralandı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 116 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanı sırasında Gazze’de 34, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırısının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu