Haber

İsrail Savunma Bakanı Gallant: Gazze’ye saldırılarımız devam edecek

İsrail ile Hamas arasında dolaylı olarak devam eden müzakere sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Gallant, konuşmasında Tel Aviv yönetiminin Hamas’ın esir değişimi planını reddedebileceğini söyledi. Hamas’ın tepkisi (esir değişimi ve ateşkes müzakereleriyle ilgili) İsrail’in reddettiği şekilde formüle edildi“dedi.

Gallant, Hamas’ın ateşkes ve esir değişimi müzakerelerindeki durumunun yakın gelecekte “savaşın” devam etmesine ve İsrail ordu birliklerinin Gazze’nin diğer bölgelerine nakledilmesine neden olacağını iddia etti.

Filistinli kaynaklar, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde her biri 45 gün sürecek üç aşamalı bir esir değişimi ve ateşkes öngören bir planı kabul ettiğini bildirmişti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 12 bini çocuk, 8 bin 190’ı kadın olmak üzere 27 bin 708 Filistinli öldürüldü, 67 bin 147 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce ölünün olduğu bildirilirken, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 383 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail güçlerinin 7 Ekim’den bu yana saldırı düzenlediği Gazze Şeridi’nde şunları söyledi: ” kesin zaferOnun peşinde olduğunu belirtti.

Öte yandan Filistinli kaynaklar, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde her biri 45 gün sürecek üç aşamalı bir esir değişimi ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirdi.

Hamas’ın ilk etapta Gazze’deki hastanelerin hizmete açılmasını ve saldırılarda hasar gören hastanelerin onarılmasını istediğini belirten kaynaklar, şu bilgileri verdi:

“Planın ikinci aşamasında, yani 45 gün içinde, Hamas’ın Gazze’de tuttuğu İsrail askeri tutuklularının serbest bırakılması karşılığında İsrail’den bazı Filistinli tutukluları serbest bırakması isteniyor. İkinci aşamada Hamas, İsraillilerin tamamen geri çekilmesini talep ediyor. Gazze’den gelen kuvvetler.”

Kaynaklar, planın üçüncü aşaması olan 45 günlük süre içerisinde taraflar arasında cenaze değişiminin öngörüldüğünü belirtti. savaşın son sonumüzakerelerin gerçekleştirilmesini de içerdiğini belirtti.

Söz konusu planda Hamas’ın, savaşın tamamen sona ermesi için ilk aşamada başlatılacak müzakerelerin ikinci aşamada tamamlanması gerektiğini öngördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu