Ekonomi

Japon finans devi Web3 ve Metaverse’ye yatırım yapacak

Japon finans devi SBI Holdings, Web3, yapay zeka ve metaverse alanlarında faaliyet gösteren startupları desteklemek için 663 milyon dolar değerinde fon oluşturmaya hazırlanıyor. Fonun bu yılın sonunda faaliyete geçmesi planlanıyor ve portföyündeki yatırımların sayısının 150 ila 200 şirkete ulaşması bekleniyor.

Japon finans devinden büyük Web3 ve metaveri hamlesi

SBI Holdings Web3’ün yapay zeka ve metaverse alanlarında ivme kazanmayı hedeflemesi nedeniyle fonun toplam değerinin 100 milyar yen’e kadar çıkabileceği düşünülüyor. Her bir yatırım 100 milyon yen ile 10 milyar yen arasında değişecek.

Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Mizuho Bank, Nippon Life Insurance Company ve Daiwa Securities Group gibi büyük finans kurumları, SBI Holdings tarafından başlatılan fona 50 milyar yenden fazla yatırım yapma sözü verdi.

SBI’nın bu hamlesi, Japon hükümetinin Kasım 2022’de oluşturduğu 5 Yıllık Startup Geliştirme Planı ile uyumludur. Plan, startup ekosistemini geliştirmek için startuplara yapılan mevcut yatırımı 2027 yılına kadar 800 milyar yenden yaklaşık 10 trilyon yene çıkarmayı hedefliyor. Japonyada.

SBI Holdings’in kripto para birimine olan ilgisi yeni değil. Şirket daha önce Japonya’nın ilk kripto para fonunu başlatmıştı. Bu kripto para birimi fonu bitcoin(BTC), Ethereum(ETH) ve Dalgalanma(XRP) gibi kripto varlıklara yatırım yapılmasına olanak sağladı.

Bu yazı ilk olarak Paranfil’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu