İş

Japonya’da fabrika faaliyetleri arttı, PMI Mayıs’ta 50,5’e ulaştı

Bugün açıklanan bir iş anketine göre Japonya’da fabrika faaliyetleri Mayıs ayında son bir yılda ilk kez genişleme sinyalleri verdi. Jibun Bank tarafından açıklanan Japonya imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Nisan ayındaki 49,6 seviyesinden 50,5’e yükselerek genişleme ile daralmayı birbirinden ayıran ve bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana aşılamayan 50,0 eşiğini geçti.

Anketin derlenmesinde görev alan S&P Global Market Intelligence ekonomi direktör yardımcısı Jingyi Pan, ticari faaliyetlerdeki genişlemenin hizmetler sektörü öncülüğünde gerçekleştiğini ancak imalat sanayi üretiminin neredeyse istikrara kavuşmasının yılın ilerleyen dönemlerinde büyümenin genişleme potansiyeline işaret ettiğini belirtti.

Anket, manşet PMI rakamına önemli katkıda bulunan hem üretim hem de yeni siparişlerin daralma oranının azaldığını vurguladı. Bu arada, satın alma stokları son on ayın en hızlı artışını gösterdi. Bununla birlikte, imalatçıların iyimserliği biraz azaldı ve enflasyonist baskılar hem girdi maliyetlerinin hem de çıktı fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Geçen hafta açıklanan hükümet verilerine göre Japonya’da işletmeler arası toptan satış enflasyonu Nisan ayında %0,9’da sabit kaldı ve bu durum büyük ölçüde zayıflayan yenin ithalat maliyetlerini artırmasından kaynaklandı. Analistler önümüzdeki aylarda enflasyonun hızlanacağını öngörüyor.

İmalat sektörünün aksine, hizmet sektörü Mayıs ayında düşük bir hızla da olsa genişlemeye devam etti ve Jibun Bank’ın açıkladığı hizmet PMI değeri Nisan ayındaki 54,3’lük nihai değerden 53,6’ya geriledi. Bu yavaşlama yeni iş büyümesindeki yavaşlamaya bağlandı.

Bu zorluklara rağmen, güçlü iş güveni istihdam seviyelerinde artışa yol açmıştır. Anket ayrıca hem ortalama girdi maliyetlerinin hem de çıktı fiyatlarının daha yavaş bir oranda arttığına, ancak enflasyon oranlarının uzun dönem ortalamalarının önemli ölçüde üzerinde kaldığına işaret etti.

Ayrıca, hem imalat hem de hizmet sektörü faaliyetlerini bir araya getiren Jibun Bank flash Japan bileşik PMI, Nisan ayındaki 52,3 seviyesinden Mayıs ayında 52,4’e yükselerek bir önceki yılın Ağustos ayından bu yana en yüksek noktaya ulaştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu