Ekonomi

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı: Hedefimiz 1 Milyar Dolarlık İhracat

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mustafa Koşutu, “Bu yılki kayıplarımıza rağmen inşallah hedefimiz şehrimizi 1 milyar dolar seviyesindeki ihracat rakamlarıyla taçlandırmak olacak.”

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler bölgedeki esnaf, fabrika ve sanayi üretimi üzerinde yıkıcı etkiler yaratırken, ‘yüzyılın felaketi’ olarak nitelendirilen depremler Kahramanmaraş sanayisini olumsuz etkileyerek yaklaşık 200 bin lira ihracat kaybına neden oldu. Yüzde 35.

Depremden 7 ay sonra kent genelinde sanayi toparlanırken, üretimde de canlanma yaşanıyor. Kahramanmaraş’ın deprem sonrası üretim potansiyelinin arttığını belirten KMTSO Başkanı Mustafa Koşutu, “Ekonomimiz şu anda toparlanma aşamasında ama bunun birdenbire gerçekleşmesi pek mümkün değil. Hem küçük sanayimizde hem de yaralar ve hasarlar iyileşmeye başladıkça” dedi. Şantiyelerimizde ve organize sanayi bölgelerimizde Kahramanmaraş’ın ekonomisi de eskiyecek.” “Muhteşem günlerine dönecek” dedi.

“Yüzde 35 ihracat kaybımız var”

Deprem sonrasında yaşanan üretim kesintileri nedeniyle Kahramanmaraş’ın ihracatında düşüş yaşandığını belirten Koşutu, “Kahramanmaraş depremin merkez üssü şehir. Doğal olarak deprem nedeniyle üretim faaliyetlerinde kayıplar yaşandı. Ağustos ayında ihracatta yüzde 32’lik bir azalmamız var. Yani yaklaşık 124 milyon. Dolardan 86 milyon dolara düştü aşağı yukarı. 2022 ve 2023’ün Ocak ve Ağustos aylarını değerlendirdiğimizde 2023’ün üzerinde ihracat kaybımız var. yaklaşık yüzde 35. 995 milyon dolardan 647 milyon dolara düştü.Dokuma ve çelik mutfak eşyaları bölümünde ise “Deprem nedeniyle üretimde yaşanan aksamalar nedeniyle organize sanayi bölgelerimizde ihracatta azalma yaşandı” dedi.

“Yaralar iyileştikçe Kahramanmaraş ekonomisi parlak günlerine dönecek”

KMTSO olarak sanayi alanında çok ciddi hamleler yaptıklarını belirten Yalnıztu, “Kahramanmaraş 5’i aktif organize sanayi olmak üzere 10’a yakın organize sanayi bölgesi ile güçlü bir sanayi kentidir. Depremde çok ciddi hasar almasına rağmen en hızlı şekilde toparlanan bir sanayi kültürü var burada.” Bu şehrin ağır sanayileşmeye sahip olması çok önemli. Depremin ilk anından itibaren hem küçük sanayicilerimiz hem de tüccarlarımız işyerleriyle ilgili çok önemli girişimlerde bulunmuşlar ve işyerlerinin yeniden canlandırılması için büyük çaba ve çaba sarf etmektedirler. Biz KMTSO olarak 6 Şubat’tan bu yana tüm sahadaki küçük sanayi esnafımıza çok önemli saldırılar yaptık. Ekonomimiz şu anda toparlanma aşamasında ama bu birdenbire olmayacak. Hem küçük sanayi tesislerimizde hem de organize sanayi bölgelerimizde yaralar ve hasarlar iyileşmeye başladıkça Kahramanmaraş ekonomisi eski parlak günlerine dönecektir. “Geri dönecek” dedi.

“Hedefimiz 1 milyar dolar ihracat”

Kavlaklı Organize Sanayi Bölgesi’nin son durumu hakkında bilgi veren Koşutu, şunları söyledi:

“Kavlaklı Organize Sanayi Bölgemiz depremde en az hasar gören organize sanayi bölgemiz. Ancak bunda bile hem üretim hem de iş gücünde yüzde 20’ye yakın kaybımız var. Bilgilere baktığımızda şöyle bir durum var: yaklaşık 2.300 kişinin kaybı.Bu sanayi bölgesi hızla toparlanan bir bölgedir.Sanayi bölgemiz.Dokuma ve çelik mutfak eşyalarının yoğun olarak üretildiği bir sanayi bölgesidir.Ancak çok çabuk toparlanan bir sanayi bölgesidir. Biliyorsunuz, Kahramanmaraş 2022 yılını 1,5 milyar dolarlık ihracatla kapattı ve 30 milyon dolarlık işlem hacmine sahip bir şehirdi. Bu yıl bu kayıplara rağmen inşallah “Hedefimiz şehrimizi bu seviyedeki ihracat rakamlarıyla taçlandırmak olacak” 1 milyar dolar.” – KAHRAMANMARAŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu