Teknoloji

Kanserin Dünya Ekonomisine Etkisi Açıklandı

Bilim insanları yeni çalışmalarında bu kez kanserin bireyler üzerindeki etkisini değil, dünya ekonomisi üzerindeki etkisi incelendi. JAMA Oncology dergisinde yayınlanan araştırma, kanserin 2020-2050 ortalarında dünya ekonomisini vuracağını gösteriyor. 25,2 trilyon dolarbuna değer olduğunu kanıtladı.

Bu ekonomik etki, teşhis ve tedavi maliyetlerinin yanı sıra bireylerin işlerinden ayrılmak zorunda kalmaları ve tedavi için harcayacakları tasarrufları da içermektedir. Bugün kansere karşı 25,2 trilyon dolarlık doğal bir etki Soruşturmaların devam etmemesi ve tedbir bulunamaması durumundageçerli olacaktır.

Ekonomiye en çok etki edecek kanser türleri de belirlendi:

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda dünya ekonomisini en çok etkileyecek kanser türlerini de belirlediler. Assortment ve 25,2 trilyon dolarlık nüfuz hissesi şu şekilde paylaşıldı:

  • Trakeal, bronşiyal ve akciğer kanseri – %15,4
  • Kolon ve rektum kanseri – %10.9
  • Meme kanseri – %7,7
  • Karaciğer kanseri – %6,5
  • Lösemi – %6,3

Kanserin ekonomik etkisi de ülkelere göre değişiklik gösterecektir:

İşe göre özellikle Sahra-altı Afrika Az gelişmiş bölge ve ülkeler meme ve rahim ağzı kanserinden en çok etkileneceklerdir. Öte yandan, daha gelişmiş ülkelerde en çok etki yaratacak tür, özellikle yaşlı nüfusu etkileyen karaciğer kanseri olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu