Haber

Kurtulmuş’un Kur’an-ı Kerim’i yakmasına sert tepki

Kurtulmuş’tan Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına sert tepki: “Uyarıyoruz Avrupalılar bu konuyu film izler gibi izlemesin”

“Gördüğümüz bu manzara, Avrupa’nın içeriden çürüdüğünün, içeriden çöktüğünün ve Avrupa’nın makul, dindar ve geniş siyasi akımlarının faşist İslam düşmanının elinde bir avuç pislik, tutsak ve oyuncak olduğunun bir göstergesidir.”

ORDU – Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi grupların Kur’an-ı Kerim yakmasına tepki göstererek, “Bu manzara, Avrupa’nın içten içe çürüdüğünün, çöktüğünün, Avrupa’nın İslam düşmanı faşistlerin elinde bir köle, bir oyuncak haline geldiğinin göstergesidir” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Ordu’da bir otelde STK temsilcileri ve iş adamları ile gerçekleştirilen toplantıda konuştu. Görüş alışverişinde bulunulan toplantıya Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ilçe belediye başkanları, iş adamları ve STK temsilcileri katıldı.

“İslamofobinin özellikle batı dünyasında had safhaya ulaştığını biliyoruz”

Toplantı öncesinde söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, Danimarka’da Kuran’a yönelik saygısızlığa dikkat çekti. Kurtulmuş, “Avrupa’da, Danimarka’da yeni bir olay olarak Kuran’ın yakılması ve Kuran’ın çiğnenmesi olayıyla karşılaşıldı. Bu olayların çoğunun, bu gösterilerin büyük bölümünün Türkiye Büyükelçiliği önünde yapılması tesadüf değil. Ayrıca ses hakkını da yok sayıyorlar” dedi.

“Avrupa’nın Kendi İnsanlığı Bir Suçtur”

Kurtulmuş konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada hiç kimsenin herhangi bir din mensubunun kutsallığına hakaret etmesi asla kabul edilemez. Kim herhangi bir din veya din mensubunun kutsalına hakaret ederse abartmadan doğrudan insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu suça ortak olanlar ve izleyenler, Avrupa’da yeni bir siyasi dalga olarak İslamofobinin yükselişini seyredenler aslında kendi sonlarını hazırladıklarının farkında değiller. Avrupalılar temelde Avrupa’nın kök değerlerini yok ediyor. Biz Müslümanlara bir şey olmaz, 2 milyar Müslüman Allah’ın izniyle her yerde dinlerini savunabileceklerini biliyorlar ama bu görüntü Avrupa’nın içten içe çürüdüğünün, içten çöktüğünün, Avrupa’nın bir avuç makul, dönek, geniş siyasi akımın, İslam’ın faşist düşmanı faşist elinde tutsak ve oyuncak olduğunun göstergesidir.”

“Avrupa bu belayı fil gibi izlememeli”

“Uyarıyoruz Avrupalılar bu konuyu film izler gibi izlemesinler” diyen Kurtulmuş, “İslamofobiye karşı Avrupa’daki demokratik hakları ortak olmaya, birlik olmaya ve bu barbarlığa karşı seslerini yükseltmeye davet ediyorum. Avrupa’nın ve Batı’nın tüm dünyadaki siyasi yöneticileri bunu sadece kendi içlerinde bir sorun olarak görmesinler. Nitekim bunun Müslümanlar ile Kuran arasında bir siyasi mekanizma olduğunu ve bunun Avrupa siyasetine büyük zarar verecek olduğunu anlamalılar. Sanmayın ki faşist, insanlıktan çıkmış insanlar” Kur’an-ı Kerim’i yakarak Müslümanlara hakaret ettiğini zannedenler sadece 3-5 adi insandır. Arkalarında kim bilir hangi siyasi güçler var ve bunları ifşa ederek neden İslam dünyasına saldırganlığın kapılarını aralıyorlar? İşte Türkiye olarak bu oyun karşısında sesimizi sonuna kadar yükseltiyor, İslam’a ve Müslümanların değerlerine yönelik bu baskınları şiddetle kınıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu