Ekonomi

Rekabet Kurulu, 48 şirket aleyhindeki ‘centilmenlik sözleşmesi’ soruşturmasında sözlü savunma toplantısı yapacak

REKABET Kurulu’nun çoğunluğu e-ticaret, yazılım ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren 48 şirket aleyhine yürüttüğü “centilmenlik sözleşmeleri” soruşturmasında 18-19 Temmuz tarihlerinde sözlü savunma toplantısı yapılacak.

Rekabet Kurulu, 1 Nisan 2021’de çoğunluğu e-ticaret, yazılım ve bilişim departmanlarında faaliyet gösteren 33 işletme hakkında işgücü piyasasındaki ‘centilmenlik sözleşmeleri’ nedeniyle re’sen soruşturma başlattı. Yerinde incelemeler sonucunda soruşturmaya dahil olan şirket sayısı 48’e yükseldi. Soruşturma sözlü savunma aşamasına geldi. Sözlü savunma görüşmeleri 18-19 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Rekabet Kurumu’nda yapılacak toplantılarda, inceleme kurulu elde ettiği bilgi ve bulgulara dayanarak görüş bildirir. Soruşturmaya taraf olan 48 şirketin temsilcileri de sözlü savunmalarını Kurul’a sunacak. Kurul, sözlü savunmaları takip eden 15 gün içinde kararını açıklayacak.

CENTLEMAN’IN ANLAŞMALARI

Soruşturma belgesinin konusu ‘işçi özendirme sözleşmeleri’ yani ‘centilmenlik sözleşmeleri’. İşgücü piyasasında rekabet eden işletmeler arasındaki doğrudan veya dolaylı anlaşmalar, çalışanların işletmeler arasında hareket etmesini engelleyebilir ve onları daha yüksek fiyat ve daha iyi koşullar sunan iş fırsatlarından mahrum bırakabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu