Haber

Somali Devlet Başkanı’nın oğlu motosikletli kuryeye çarpıp öldürdü

İstanbul’un Fatih ilçesinde motosikletli kurye Yunus Emre Göçer’e çarpıp ölümüne neden olan Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’a 27 bin 300 lira adli para cezası verildi.

Mahmud’un yargılandığı davanın ilk duruşması bugün İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemenin “taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etmesinin ardından Mahmud’un kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu ve yargılama sürecinde duyduğu pişmanlık dikkate alınarak hapis cezası para cezasına çevrildi. .

Mahmud’un ehliyetinin de 6 ay süreyle iptal edilmesine karar verildi.

Mahmud, 12 Ocak’ta Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda söz vermişti. Mahkeme, ifadesinin ardından Mahmud hakkındaki tutuklama kararını kaldırdı.

“Bir motosikletli kuryenin canı 27 bin TL olamaz”

Adliye önünde açıklama yapan Kurye Hakları Derneği Lideri Mesut Çeki, “Motorlu kuryenin canı 27 bin TL olamaz. 27 bin TL para cezası kesildi ve cumhurbaşkanı oğlunun ehliyetine el konuldu. 6 ay oldu, şimdi ne oldu? Adalet yerini buldu mu?” dedi.

Çeki, savcılık mütalaasında “ayna kontrolünde gerekli özeni göstermediği için kusurun yüzde 75’ini Mahmud’a, yüzde 25’ini de Göçer’e verdiklerini” belirtti.

Karar verilmeden önce Göçer’in babasının avukatının şikayette bulunduğunu belirten Çeki, “Aileden biri onun cezalandırılmasını istedi. Bunun üzerine karar, kasten adam öldürme suçundan 3 yıl hapis cezası olarak verildi. Bu karar 2’ye indirildi.” çeşitli indirimlerle geçen yıllar.”

Motosiklet kazalarının yaygınlığına dikkat çeken Ceki, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen yıl trafik kazası adı verilen iş cinayetlerinde 68 motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti. Her gün ölüm haberleri yapıyoruz. En iyi ihtimalle ölümümüz medyanın biraz ilgisini çekerse ve bize vuran kişi de biraz ünlüyse, en iyi ihtimalle kamuoyunun dikkatini çekebiliriz. Basının dikkatine. Peki sonunda ne olacak? Ölümümün yüzde 75’inden bir kişi sorumlu.” “Sorumlu olacak ama 27 bin lirayla paçayı kurtaracak. Bir gün bile hapse girmeyecek. Yani sanırım bu adalet değil. Kararı kamuoyuna bırakıyorum.”

Turizm Eğlence ve Hizmet Çalışanları Sendikası Lideri Kubilay Çelik, adliye önünde şunları söyledi:

“Bu ülkede bir insanın ölümünün bedeli 27 bin lira. Bunu bugün öğrendik. Bu münferit bir olay değil. Sadece Yunus Emre Göçer arkadaşımız için burada değiliz. Ölen tüm motosikletli kuryeler için buradayız.” ve adalet mücadelesini bekliyoruz. Tüm motosikletli kuryelerin adalet mücadelesini yürütmek için elimizden geleni yapacağız. “Ömrümüz yettiği kadar devam edeceğiz.”

Ne oldu?

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Pir Mahmud, 30 Kasım’da İstanbul Aksaray Kennedy Caddesi’nde trafikte seyir halindeyken Yunus Emre Göçer’in kullandığı motosiklete arkadan çarptı. Yaralanarak hastaneye kaldırılan Göçer, 6 Aralık’ta hayatını kaybetti.

Daha sonra Mahmud’un yurt dışına çıktığı belirlendi.

Yunus Emre Göçer’in eşi Öznur Göçer, 13-15 Aralık’ta aldığı ifadede şikayetçi olmuş, 20 Aralık’ta verdiği ifadede ise “şu aşamada herhangi bir şikayeti olmadığını” belirtmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, olayın hemen ardından hazırlanan kaza tutanağında motosiklet sürücüsünün şerit değiştirme kuralını ihlal etmesi nedeniyle kusurlu sayıldığını, sürücüye herhangi bir kusur atfedilmediğini ve gözaltına alınan Mahmud’un cezalandırıldığını duyurdu. bu nedenle “taksirle yaralama” ile suçlandı ve serbest bırakıldı.

Başsavcılık, belgenin 7 Aralık’ta trafik bilirkişisine gönderildiğini, bilirkişinin de aynı gün Göçer’in kusuru olmadığı yönünde görüş bildirdiğini belirtti. Bunun üzerine Mahmud hakkında 8 Aralık’ta yakalama kararı çıkarıldı ancak şüphelinin 2 Aralık’ta ülkeyi terk ettiği belirlendi.

Bunun üzerine kaza sonrası olay yeri incelemesi ve ilk arıza tespitini yapan polis ekipleri hakkında adli soruşturma başlatıldı.

Bakan Tunç, ilerleyen günlerde yaptığı açıklamalarda Somalili yetkililerle görüşmeler yaptıklarını ve şüphelinin önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelerek yargılanacağını ifade etti.

Tunç, kazayla ilgili hazırlanan iki rapor arasındaki farkın da Adli Tıp Kurumu tarafından araştırıldığını kaydetti.

Adli Tıp Kurumu’nun açıkladığı ek raporda, araç sürücüsü Mahmud’un sağ şeride doğru ilerlediği, motosiklet sürücüsü Göçer’in ise hızını azaltarak sağ şeride doğru yöneldiği belirtildi.

Raporda, otomobilin sürücüsü Mahmud’un bu durumu dikkate almadığı, frene basmadığı ve takip mesafesini korumadığı vurgulanarak, Mahmud’un “esasen kusurlu” olduğu kaydedildi.

Ancak kesin raporda kazada hayatını kaybeden motosiklet sürücüsü Yunus Emre Göçer’in de “ikincil kusurlu” olduğu belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu