Ekonomi

Tavan fiyat başladı ama Rusya’ya etkisi sınırlı kalacak

Avrupa Birliği’nin (AB) bugün (5 Aralık) yürürlüğe girecek ambargosuna ve varil başına 60 dolar tavan fiyatına rağmen Rusya’nın ana ihracat kalemi olan petrolden kâr etmeye devam etmesi bekleniyor. Uzmanlar, 60 doların şimdiden Rusya’nın sattığı fiyat marjına yakın olduğunu ancak petrol fiyatlarının aniden yükselip üst sınırın zorlanması durumunda Rusya’nın kârını engelleyeceğini söyledi.

AB ülkeleri, uzun süren müzakerelerin ardından, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrol için varil başına 60 dolar tavan fiyat koyma konusunda anlaştılar. Başta Polonya ve bazı Baltık ülkeleri, söz konusu fiyat seviyesinin Rusya’nın petrolden elde ettiği kârı etkilemeyeceği gerekçesiyle varil başına 30 dolar seviyesinin uygulanmasını istediler.

Rusya petrolünün deniz yoluyla taşınmasında önemli rol oynayan Yunanistan, GKRY ve Malta gibi ülkeler varil başına 70 dolar gibi daha yüksek bir seviyede ısrar ettiler.

Belirsizlikler oluşabilir

Rusya Başbakan Yardımcısı, yeni ambargolar nedeniyle Ocak 2023’te bazı belirsizliklerin olabileceğini ancak Rus petrolüne küresel talebin devam edeceğini açıkladı. IEA ise 2023 yılının ilk çeyreğinde Rusya petrol üretiminin günlük 2 milyon varil düşmesini bekliyor. Son dönemde karantina uygulamalarını sıkılaştıran ve dolayısıyla petrol talebini azaltan Çin pazarına olan bağımlılık da çeşitli riskler oluşturuyor. Rusya’nın petrol ihracatıyla ilgili.

AB ile yapılan müzakereler sonucunda 60 dolar seviyesinde anlaşmaya varılırken, tavan fiyat 2 ayda bir yeniden değerlendirilecek ve Rus petrolünün yüzde 5 daha az olmasını sağlayacak bir plan hayata geçirilebilecek. Market fiyatları. Avrupalı ​​diplomatlar, söz konusu seviyenin Rusya’yı değerli bir gelirden mahrum bırakmayacağını ve zaten yüksek olan petrol piyasasında arz sorunlarına yol açmayacağını umuyor. AB tavan fiyat uygulamasının yanı sıra bugün prestijiyle Rus petrolünün deniz yoluyla ithalatını da durduracak. Rusya’nın Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti’ne petrol gönderdiği Drujba boru hattı sınırı üzerinden yapılan sevkiyatlar yaptırımlardan muaf tutuldu.

satışı durduracak

24 Şubat’ta Ukrayna’da başlayan savaşın ardından tavan fiyat uygulaması olmamasına rağmen Rusya, alıcı ülkelerin yaptırım endişeleri nedeniyle petrolünü indirimli olarak satmaya başladı.

Kasım ayında Rus Ural petrolünün varil fiyatı bir önceki aya göre yüzde 5,9 azalarak 66,47 dolara düşerken, Brent petrol çeşidi ham petrole göre yüzde 27 daha ucuza satıldı. Rus petrolünün varil başına 60 dolar tavan fiyatına yakın bir fiyattan satılmasının Rusya’nın petrol gelirlerinde önemli bir düşüşe neden olmayacağı öngörülüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 1 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın petrolüne uygulanacak tavan fiyatla ilgilenmediğini ve alıcı ülkelerle doğrudan anlaşmalar yaptıklarını söyledi.

Öte yandan, küresel piyasalarda petrol fiyatları yükselirse ve Rusya petrolünde mevcut oranların üzerinde bir indirim yapmak zorunda kalırsa, ne adım atacağı sorularını gündeme getiriyor. Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere birçok Rus yetkili, tavan fiyat uygulamasına katılacak ülkelere petrolün yanı sıra petrol ürünleri satışını da tamamen durduracaklarını açıkladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, “daha karlı olsa bile” artık söz konusu ülkelere petrol ve petrol ürünleri tedarik etmeyeceklerinin altını çizdi.

Yaptırımlar Avrupa’yı daha çok yaralayabilir

Energy Intelligence Group Petrol Piyasaları Ekonomisti Julien Mathonniere, yaptırımların Rus petrol bölümüne ve ekonomisine “zarar vereceğinden” şüphe duyduğunu söyledi. “Paradoks şu ki, yaptırımlar Avrupa’ya Rusya’dan daha fazla zarar verebilir. Çünkü Avrupa’nın mazot bağımlılığı sorunu var. Bu motorin talebinin yüzde 25’ini ithal etmek zorunda. Bunun yarısı Rusya’dan geldi. Bunun yanında motorin ihtiyacının da yüzde 25’ini ithal etmek zorunda. “Orta damıtma ürünü bakımından zengin olan Urallardan gelen Rus ham petrolü, dizel üretimi için idealdir ve onun yerine koyabileceğiniz başka hiçbir ham petrol bu verimi sağlayamaz.” dedi.

Rusya günde 7,7 milyon varil petrol ihraç etti

Geçen yıl Rusya’nın toplam ihracat gelirlerinin yüzde 22’sini petrol ihracatı oluştururken, yaptırımlar nedeniyle Avrupa’ya yaptığı ihracatta yaşanan düşüşü, özellikle Çin ve Hindistan’a yaptığı ihracatı artırarak kısmen telafi etmeyi başardı. Geçen yıl günde ortalama 8 milyon varil petrol ve petrol ürünü ihraç eden Rusya, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) verilerine göre Ekim ayında günde 7,7 milyon varil petrol ihraç etti. Öte yandan analistler, Rusya’nın veya Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkelerden oluşan OPEC+’nın üretimi daha da kısması durumunda küresel petrol fiyatlarının daha da yükselebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu