Ekonomi

Tekelleşmeye karşı acil önlem alınmalı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu’ndan (TPF) yapılan açıklamaya göre, federasyonun Türkiye genelindeki yerel zincirler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek ve sektördeki gelişmeleri değerlendirmek amacıyla her ay farklı bir ilde düzenlediği yönetim kurulu toplantılarının sonuncusu bölümdeki gelişmeler Bartın Amasra’da gerçekleştirildi.

Düzce, Bartın, Zonguldak, Karabük ve Devrek’te faaliyet gösteren Karadeniz PERDER’in TPF Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen ve gıda perakendesindeki gelişmelerin masaya yatırıldığı toplantı 2 gün sürdü.

Toplantıda konuşma yapan TPF Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün yaptığı açıklamada, Perakende Kanunu’ndaki eksik ayaklar nedeniyle rekabetin olmadığını, şubede tekelleşme olduğunu ve yerel işletmeci ve esnafın sürüklendiğini savundu. zor bir duruma

Yaklaşık 10 yıldır Perakende Kanunu’ndaki eksiklikler ve alınması gereken önlemlerle ilgili önerilerini paylaştıklarını kaydeden Denge, “2015 yılından itibaren indirim marketlerindeki mağaza açılışlarının doğru bir şekilde tekelleştirildiğine dikkat çektik. Son 10 yılda mağaza sayısı yüzde 395 artışla 42 bine ulaştı. 128 bin bakkal, 5 bin 600 akaryakıt istasyonu, 27 bin büfe ve diğer noktalardaki marketleri de eklediğimizde olağanüstü bir mağaza enflasyonu ile karşı karşıyayız. Türkiye’de 400-500 kişiye bir market düşerken, Avrupa’da bu sayı 3-3 bin 500 olarak göze çarpıyor.Yıl içinde 13 binden fazla yeni market açılması bekleniyor.Bugün indirim marketlerinin payı ( gıda perakendesinde yüzde 79 paya sahip olan zincirin yüzde 81’e ulaşması bekleniyor. İndirim marketleri hızla tekelleşmeye doğru ilerliyor. Bu yönde Perakende Kanunu ile acil önlemler alınmalıdır.” ifadeleri kullandı.

“Bu durum üreticiye de tüketiciye de zarar verecek”

Ömer Düzgün, yerel zincirlerin rekabete karşı olmadığını, yerel üretici ve yerel perakendecilerin gıda sektörünün sigortası ve güvencesi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir mağazada 3-5 değil 20-25 vatandaşa istihdam sağlıyoruz. 5 bin mağazamızdaki istihdam sayımız 100 bini geçti. Bu da demek oluyor ki mağaza açılışları bu haliyle devam ediyor, yani market açılışları devam edecek.” önümüzdeki süreçte birbiri ardına… Bu durum sadece gıda perakende işindeki işletmecilere değil, üreticiye ve tüketiciye de zarar verecektir.”

Fiyat artışlarına değinerek, “Zincirin son halkasıyız. Üreticiden aldığımız işi vatandaşımızın ayağına getiriyoruz. Son 2 yılda hiç olmadığı kadar fiyat artışlarıyla müşterilerimizle karşı karşıya kaldık.” bizden kaynaklanmayanlar.”

Zincir marketlere karşı haksız fiyat artışı yapamayacaklarını belirten Düzgün, yerel marketlerde en az 5 bin çeşit ürün olduğunu, aynı ürünü farklı markalardan bulmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Düzgün, Perakende Yasası ile birlikte “özel markalı” ürünlere alternatif olarak farklı markalara ait 2-3 ürünün zincir marketlerde yer alması çağrısında bulundu.

“Siyaseti ve devletimizi hedef alan açıklamaları kabul etmiyoruz”

TPF Genel Başkanı Düzgün, siyaseti ve devleti hedef alan açıklamaları asla kabul etmediklerini, kabul etmeyeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Gösterilen durum bizi ve vatandaşlarımızı üzdü, küskün. Vatandaşımızın alım gücünü, sektörümüzün sorunlarını, ülkemize sağlayacağımız katma değeri artıracak tedbirlere ağırlık vermeli, projeleri hayata geçirmeliyiz. Bu tür açıklamalara bugün olduğu gibi gelecekte de karşı çıkacağız. Milletimizin yanındayız. Şubemizdeki sorunlara hep birlikte çözüm bulmaya hazırız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu