Ekonomi

TÜFE verisi ve OPEC raporu öncesi petrol fiyatları hafif yükseliyor

Investing.com – Petrol fiyatları erken saatlerde hafifçe yükselirken piyasalar, ABD’de faiz oranlarını etkilemesi muhtemel önemli enflasyon verileri öncesinde büyük ölçüde temkinli kalarak OPEC’ten gelecek aylık rapora odaklandı.

Mayıs vadeli Brent ham petrol %0,3 artışla 82,43 dolara yükselirken WTI %0,3 artışla 77,77 dolar oldu.

Ham petrol piyasaları arz-talep konusunda karışık sinyallerle boğuşuyor

Ham petrol fiyatları, arz ve talebe ilişkin çelişkili sinyaller nedeniyle son seanslarda büyük ölçüde yatay seyretti. Brent ve WTI vadeli işlemleri, son üç haftadır varil başına 85 ila 75 dolar aralığında işlem görüyor.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de talebin kötüleştiği ve hızla iyileşme umudunun az olduğu görülürken Çin, petrol piyasaları için önemli bir çekişme noktası. Pekin 2024 için orta düzeyde bir büyüme hedefi belirledi ve ayrıca yeni teşvik önlemi konusunda yeterli işaretler göstermedi.

Çin’deki bazı rafinerilerin uzun bir aradan sonra üretimi artırmaya başlamasıyla, ülkeyle ilgili endişeler, ABD ham petrol talebinin artacağı beklentileriyle bir miktar dengelendi. Bununla birlikte ABD’nin ham petrol üretimi, günlük 13 milyon varilin üzerindeki rekor seviyelerde kalmaya devam etti.

Piyasalar şimdi, taleple ilgili yeni ipuçları için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün aylık raporunu bekliyor. Özellikle de kartelin, Haziran sonuna kadar mevcut üretim kesintisi hızını koruyacağını açıklamasının ardından rapor dikkat çekecek.

Arz cephesinde ise özellikle ateşkes görüşmelerinin sonuçsuz kalması nedeniyle İsrail-Hamas savaşında gerilimin azaldığına dair işaretler, Orta Doğu’da arz risklerinin devam ettiğine işaret etti.

Kızıldeniz’de Yemenli Husi grubu ile yaşanan çatışmalar da bölgedeki nakliye faaliyetlerinde aksamaların devam ettiğini gösterdi.

Bu hafta içinde Uluslararası Enerji Ajansından da aylık bir rapor gelecek.

Faiz oranıyla ilgili ipuçları için ABD’nin TÜFE verisi bekleniyor

Petrol piyasaları, ABD’den bugün gelecek tüketici fiyat endeksi verileri öncesinde büyük ölçüde temkinli seyretti.

Enflasyonun Şubat ayında da sabit kalması ve Federal Rezerv’in yıllık %2’lik hedefinin oldukça üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Enflasyonda yukarı yönlü herhangi bir işaretin, Fed’i daha şahin bir görünüme iterek faizleri daha uzun süre yüksek tutmasını sağlaması muhtemel. Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, 2024 yılındaki olası faiz indirimlerinin büyük ölçüde enflasyonun seyrine bağlı olacağı uyarısında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu