Haber

Turist Ölüm Vadisi’nde Aşırı Sıcaktan Öldü

LOS ANGELES, 20 Temmuz (Xinhua) — Kaliforniya ile Nevada arasındaki Death Valley Ulusal Parkı’nda bir yürüyüş yolunun başlangıcında Salı öğleden sonra aşırı sıcaktan bir turist öldü.

Park yetkilileri Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında, Los Angeles bölgesinden 71 yaşındaki bir adamın, sıcaklığın 49.44 santigrat dereceye yükselmesinin ardından Golden Canyon’daki bir tuvaletin önüne yığıldığını söyledi.

Yetkililer, adamın ünlü patikada yürüyüş yapmış olabileceğine inanıyor. Basın açıklaması, adamın şapka ve yürüyüş malzemeleri giydiğini ve bir sırt çantası taşıdığını söyledi.

Açıklamada, “Bu, muhtemelen bu yaz Ölüm Vadisi’nde sıcaktan kaynaklanan ikinci ölüm. 65 yaşında bir adam 3 Temmuz’da öldü.”

ABD Ulusal Hava Durumu Servisi’ne göre bu yıl Mevt Vadisi’nde 43.33 derecenin üzerinde sıcaklıkla 28 gün yaşandı. Park yetkilileri, vücut sıcaklığının 40 santigrat derecenin üzerine çıkması durumunda sıcak çarpmasının meydana geldiği konusunda uyardı.

Sıcaklıkların 43 ila 49 derece arasında kalmasının beklendiğini vurgulayan yetkililer, parkın resmi internet sitesine yaz sıcağı uyarısı koydu. Turistlerden bol su içmeleri, yanlarında fazladan su taşımaları ve saat 10.00’dan sonra yürümekten kaçınmaları isteniyor.

Death Valley, ABD’deki en düşük rakımlı ve kurak bölgedir. Vadi, yaz ortasında dünyanın en sıcak yerlerinden biri haline gelir. ABD Ulusal Parklar Servisi’ne göre, dünyadaki en yüksek sıcaklık 10 Temmuz 1913’te 56.7 santigrat derece ile parktaki Furnace Creek’te kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu