Haber

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı: Bahmut istikametinde 3 kilometrekarelik alan kurtarıldı

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, geçen hafta askeri birliklerinin Bahmut istikametinde 3 kilometrekarelik bir alanı özgürleştirdiğini bildirdi.

Malyar, yerel televizyon programında yaptığı konuşmada cephedeki durumu değerlendirdi.

Rus ordusunun son iki haftadır Kupyansk ve Liman bölgelerinde aktif hale geldiğine işaret eden Malyar, bunun Rusya’nın Ukrayna’nın Bahmut cephesindeki başarılarına tepkisi olduğunu söyledi.

Ukrayna birliklerinin geçtiğimiz hafta Bahmut tarafında başarı elde ettiğini kaydeden Malyar, “Savunma güçlerimiz geçen hafta Bahmut istikametinde 3 kilometrekarelik bir alanı kurtardı.” sözünü kullandı.

Bahmut istikametinin güney kanadında toplam 40 kilometrekarelik bir alanın kurtarıldığını belirten Malyar, “Düşman bu hafta Klishiyivka, Andriyivka ve Kurdyumivka’nın batısındaki bölgelerde kaybettiği mevzileri geri almaya çalıştı.” dedi.

Savunma Bakan Yardımcısı Malyar da son 1,5 haftada Ukrayna ordusunun Rusya’nın Liman ve Kupyansk bölgelerindeki gücünü zayıflattığını ancak Rus ordusunun güçlerini topladığını, yeniden bir araya geldiğini ve daha fazla ilerlemek için yeni teçhizat ve teçhizata sahip olduğunu söyledi. Bu bölgelerdeki durumu daha da karmaşıklaştıran insanlar” diye savundu.

Ukrayna ordusunun güney cephede Melitopol ve Berdyansk istikametlerinde taarruz operasyonlarını sürdürdüğüne işaret eden Malyar, “Bu hafta Urojayne yerleşiminde çatışmalar devam etti, burada bazı başarılar elde edildi.” değerlendirmesini yaptı.

Malyar, Ukrayna güçlerinin Staromayorske yerleşiminin güney ve güneydoğusunda bazı başarılar elde ettiğini ve bazı bölgelere yerleştiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu