Haber

Ukrayna’da savaş ve eğlence

24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı tüm şiddetiyle devam ederken, savaş sırasında Ukrayna tarafından en az 150 bin, Ruslar tarafından da en az 50 bin askerin öldürüldüğü tahmin ediliyor.

On binlerce savaşçının uzuvlarını kaybettiği çatışmalar son günlerde yeniden şiddetlendi.

Ukrayna ordusu, Kırım da dahil olmak üzere kaybedilen topraklar için karşı saldırı düzenledi

Ukrayna ordusu, kaybedilen toprakları geri almak için bir karşı saldırı başlattı. Özellikle Zaporojya sınır sınırında gerçekleştirilen operasyonla Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Melitopol şehrini geri almak ve ardından Kırım’a yürümek istiyor.

Rusların savunması Ukrayna kuvvetlerini durdurdu

Ancak Rusya’nın cephe hattında hazırladığı beş katlı siper hududu ve tahkimatları, bir hafta süren taarruz harekatını boşa çıkardı. Mayın tarlaları, toplar, tanksavar güdümlü füzeler, helikopterler, kamikaze insansız hava araçları ve mevziler Ukrayna’nın ilerleyişini durdurdu.

NATO’nun eğitim-teçhizatı ve askeri yardımı da işe yaramadı.

NATO, Ukrayna’nın sadece dört gün içinde 200’den fazla zırhlı aracı kaybettiği karşı saldırı harekatının eğitim ve teçhizatını üstlenmişti. Eğit-donat programına başta Almanya, Polonya, İngiltere, Fransa ve ABD olmak üzere Türkiye dışında 15’in üzerinde NATO ülkesi katıldı.

Sızan CIA belgelerine göre Ukrayna’nın hazırlığı şu şekildeydi: 60.000 asker, binden fazla zırhlı araç, 350 tank, 400’den fazla havan-obüs, 100’den fazla çok namlulu roketatar ve en az 50 hava savunma sistemi.

Sadece dört gün içinde kayıp veren Ukrayna ordusu, taarruza hazırlanan kuvvetlerinin neredeyse yedide birini kaybetti.

Ülkenin batısı isyanda, doğusu savaş halinde.

Ukrayna’nın doğusunda çatışmalar devam ederken, savaştan uzak batı bölgelerinde eğlencenin devam ettiği görüldü.

Odessa kentinde kaydedilen videoda nargile kafeler, gece kulüpleri ve alkollü eğlence mekanlarının tıklım tıklım dolu olduğu kaydedildi.

Görüntüler sosyal medyada ‘Ukrayna’nın iki yüzü’ ifadesiyle paylaşıldı.

luleburgaz-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu