Haber

Yeditepe Üniversitesi Lojistik Forumu’nda Afet Lojistiği Tartışıldı

Yeditepe Üniversitesi tarafından bu yıl düzenlenen Lojistik Forum’un ana teması ‘Afet Lojistiği’ oldu. Sektörün önde gelen isimleri lojistiğin önemini, afet anında yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrencilerle paylaştı. Forumda katılımcıların ana mesajı, afet lojistiğinin öneminin 6 Şubat depremlerinden sonra ortaya çıktığı ve olası bir Marmara depremine karşı afet lojistiğinin hazırlanması gerektiği oldu. Hakan Çınar, ‘Önümüzde Marmara depremi var. Bir afetin olmasını beklemeden bir an önce hazırlıkların yapılması ve afete uyum biriminin kurulması gerekiyor” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Lojistik Kulübü tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Lojistik Forum, öğrencileri sektör uzmanlarıyla buluşturdu. Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Aydın, Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Erişen, Yeditepe Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkut Akkartal, Mentor Gümrük Müşavirliği CEO’su Dr. Hakan Çınar, 20 firma temsilcisi, 22 konuşmacı ve öğrenci katıldı.

‘LOJİSTİK OLMAYACAK YARDIM ÖNEMLİ OLACAKTI’

Forumun açılışında konuşan Prof. ‘Son yaşadığımız beyin sarsıntısı felaketinde buna yakından şahit olduk. Ücretli öğrencilerimiz sayesinde inanılmaz bir yardım kampanyası yürüttük. Bu gurur. Bu malzemeleri yerine ulaştıramazsak hiçbir anlamı kalmaz” dedi.

AKKARTAL: AMAÇ ÖĞRENCİLERİN SEKTÖRLE BULUŞMASINI SAĞLAMAK

Yeditepe Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkut Akkartal da Lojistik Forum’un uluslararası bir niteliğe sahip olduğunu belirterek, “Lojistik Forum’un amacı Lojistik Yönetimi Bölümü öğrencilerinin şube ile tanışmasını sağlamaktır. Öncelikle sektördeki gelişmeleri birinci elden sektör çalışanlarından duymak, öğrencilerden beklentilerini dinlemek ve bunların ortasında bir sinerji oluşturmak ve gelecekte hem üniversitede hem de gelecekte avantaj elde etmek. staj yeri bulma aşamasında ve çalışma hayatına başlama aşamasında.

‘MASTER PLAN YENİDEN YAPILMALI’

6 Şubat depremlerinde lojistiğin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Akkartal, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Keşke lojistik ve tedarik zincirinin önemini anlamak için felakete gerek olmasaydı. Ancak özellikle pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı ve hepimizi derin acılar içinde bırakan sarsıntı felaketinden sonra, özellikle hayati önem taşıyan bazı mal ve hizmetlerin istenilen yere ulaştırılamaması durumunda insanların hayatlarının büyük tehlike altında olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. onlara ihtiyaç var. Deprem sırasında özellikle ulaşımda bazı sıkıntılar yaşandı. Planlama düzeyindeki bazı eksiklikler nedeniyle hızlı ve zamanında müdahale etmek mümkün olmadı. Malzeme ve hizmet planlamasında bazı eksiklikler ortaya çıktı. Dolayısıyla bu bahiste bir master planlama yapılması gerekliliği ortaya çıkmıştır.’

ÇINAR: DEPREM SONRA ANLADIK

Afet Lojistiği konulu panele katılan Mentor Gümrük Müşavirliği CEO’su Dr. Hakan Çınar, ‘Maalesef bu depremden sonra afet lojistiğine hazırlıklı olmamız gerektiğini anladık’ dedi ve şunları söyledi:

Afete mümkün olduğu kadar hazırlıklı olmamız gerekiyor. Beyin sarsıntısı felaketine gerektiği gibi hazırlanmadık ve hazırlıklı olmadığımız için birçok aksilikle karşılaştık. Bu konuda lojistik ve nakliye firmaları büyük çaba sarf etti ama çok iyi bir dönem geçirdiğimizi söyleyemem. Kötü bir zaman geçirdik. Çünkü zor bir coğrafyada bir sarsıntıydı. Bundan dolayı lojistik firmalarının tüm çabalarına rağmen planlama ve uyumun olmadığını gördük. Bu nedenle yardım malzemeleri istenilen yerlere düzgün bir şekilde ulaştırılamadı. Afet lojistiği bir uyum birimine sahip olmalıdır. Önümüzde bir Marmara depremi var. Bir afet beklenmeden bir an önce hazırlıklar yapılmalıdır.’

Lojistik Kulübü Başkanı İlayda İskenderoğlu, “Yeditepe Lojistik Kulübü olarak artık bir klasik haline gelen Logistics Forum etkinliğimizi bu yıl 13. kez gerçekleştiriyoruz. Logistics FORUM’23’te bu yıl 20 firma ve 22 konuşmacı ile bir arada olacağız. Sektördeki güncel gelişmeler hakkında faydalı kazanımlar elde edeceğimiz bir forum olacaktır.

alapli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu