Ekonomi

Dünya Prematüre Günü, prematüre bebeklerle kutlandı

17 Kasım Dünya Prematüre Günü, Bayındır Söğütözü Hastanesi’nde doğan prematüre bebekler ve aileleri ile kutlandı.

Bayındır Sağlık Grubu Bayındır Söğütözü Hastanesi’nden yapılan açıklamaya nazaran, hastanede Dünya Prematüre Günü aktifliği düzenlendi. Aktiflikte, hastanede tedavi görmüş bebekler ile onlar için büyük emek harcamış sıhhat çalışanları bir ortaya geldi.

Zamanından evvel doğan bebeklerin, yaşama tutunma uğraşlarına ve ailelerinin yaşadıkları zorluklara yönelik farkındalık oluşturma gayesi ile dünyada ve Türkiye’de 17 Kasım Dünya Prematüre Günü olarak kutlanıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi’nde doğan prematüre bebeklerin ve ailelerinin davetli olduğu bir aktiflik düzenlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bayındır Söğütözü Hastanesi Neonatoloji (Yenidoğan) Uzmanı Doç. Dr. Ece Göçmen, riskli ve erken doğumların kesinlikle yenidoğan uzmanı ve donanımlı yenidoğan ağır bakım ünitesi bulunan merkezlerde gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Her 10 bebekten 1’inin prematüre doğduğunu belirten Göçmen, şunları kaydetti:

“Gebelik devrinde karşılaşılan, gerek anneye bağlı faktörler, gerekse bebeğe bağlı sıkıntılar nedeni ile doğum aksiyonu erken başlayabiliyor ya da bebeğin erken doğurtulması gerekebiliyor. Erken doğumların önlenebilmesi ismine hamilelerin perinatoloji ile bayan hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından tertipli olarak takip edilmesi büyük kıymet taşıyor. Riskli doğumların ve bilhassa erken doğumların, yenidoğan uzmanı ve donanımlı yenidoğan ağır bakım ünitesi bulunan hastanelerde yapılması bebeklerin yaşama talihini artırıyor.

Koşulları uygun olmayan bir merkezde doğum gerçekleştiğinde, bebeğin uygun bir merkeze transferi gerekebiliyor. Fakat transfer sırasında, bilhassa 1.500 gram altında doğanlar olumsuz etkilenebiliyor. Bu nedenle erken doğum yapacak hamilenin uygun merkeze transferi sağlanması gerekiyor. Transport sırasında bebek için en inançlı yerin anne karnı olduğunun da unutulmaması gerekiyor.”

“Prematüre bebeklerin bakımında maksat sağlıklı bir hayat sürmeleri”

Göçmen, prematüre bebeklerin bakımındaki amacın bu bebeklerin sadece hayatta kalması değil, ileride sekelsiz kaliteli bir yaşam sürmeleri olduğunu kaydetti.

Gebelik haftası ne kadar küçükse, sekelsiz hayatta kalma oranının azaldığını vurgulayan Göçmen “Özellikle 32 haftalık ve 1.500 gramdan küçük bebekler yenidoğan uzmanları ile tecrübeli hemşirelerin dikkatli ve ihtimamlı bakımına muhtaçlık duyuyor. Bunun için doğum anından başlayarak vaktinde ve yanlışsız yaklaşım kritik ehemmiyet taşıyor. Biz de bu farkındalığı artırmak için 17 Kasım Dünya Prematüre Gününde Bayındır Söğütözü Hastanesi’nde dünyaya gelen prematüre bebeklerimiz ile bir araya geldik. Bebeklerimizin sağlıklı olup, bugün yanımızda yer almaları çok büyük bir mutluluk kaynağı.” ifadelerini kullandı.

Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nursel Alpan da Türkiye’de her yıl yaklaşık 150 bin prematüre bebek dünyaya geldiğini, 37 gebelik haftasını doldurmadan doğan bu bebekler başta teneffüs, kalp damar, bağırsak ve hudut sistemi ile ilgili sıkça problemler yaşadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Anne karnında endotubuler embriyonik taslaktan gelişen kalp, şimdi 4 haftalıkken atmaya başlar. Bu süreçte oluşan gelişim anomalileri karşımıza doğumsal kalp hastalıkları olarak çıkmaktadır. Gebelik oluştuktan itibaren intrauterin duyulan kalp sesleri ebeveyn için çok heyecan verici ve hiç unutulamayan anlardır. 7-8 haftada ise kalp büsbütün şekillenir. Bebeğin doğumu sonrası birinci 72 saatte hayata adapte olurken, fizyolojik hemodinamik kıymetli değişiklikler olur.

Doğum sonrası bu birinci günlerde prematüre bebeklerde sıkça hemodinamik problemlerle karşılaşabiliriz. Kardiyak değişiklikleri takip sürecinde, yenidoğan uzmanlarına rehberlik ederek, takım çalışmalarına kıymetli katkı sağlamaktayız. Uzun ve zahmetli bir süreçte, uzman tabiplerin ve deneyimli hemşirelerin ellerinde ve annelerin yüreğinde büyümeye çalışan prematüre bebeklerimizin yaşama tutundukları anlardaki keyif ve heyecanımızı herkesle paylaşmak isteriz. Ülkemizde bu türlü takım hizmeti verebilen merkezlerin sayısının artmasını diliyor ve takım arkadaşlarımıza emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum.”

“Bebeğin gelişiminin izlenmesi ve desteklenmesi kıymet taşıyor”

Bayındır Söğütözü Hastanesi Çocuk Gelişimi Uzmanı Birgül Bayoğlu ise zorluklarla çevrili olan anne baba olma serüvenin, gelişimsel destek alınarak kolaylaşabileceğini vurguladı.

Bebeklerin sağlıklı büyütme ve başarılı bir birey yetiştirme yolculuğunun zor ama heyecanlı bir süreç olduğunu aktaran Bayoğlu, “Bu süreçte, bebeğin gelişiminin izlenmesi, kaliteli bir hayat için gerekli olan lisan, bilişsel ve toplumsal gelişimini desteklenmesini sağlar. Aile-bebek ilgisinin olumlu geliştiğini denetim etmek ve güçlendirmek büyük kıymet taşır.

Ayrıca bebekli ömürde anne ve babaları nelerin beklediği ve zorluklarla nasıl başa çıkılması gerektiği üzere hususlarda dayanak alınması, bebeklerin sağlıklı gelişimi açısından yararlı olacaktır. Bu noktada çocuk gelişimi uzmanları hem bebek ve çocukların hem de ailelerin yanında olarak, seyahatin her adımında destekleyici hizmet sunmaktadırlar.” sözlerini kullandı.

Konukları bilgilendiren uzman görüşlerinin akabinde ise prematüre bebek sahibi aileler yaşadıkları süreçleri anlattı.

Verilen bilgiye nazaran, aile merkezli ve kişiselleştirilmiş bakım unsurlarının gözetildiği Bayındır Söğütözü Hastanesi Yenidoğan Ağır Bakım Ünitesi, erken doğan bebeklere ve ailelerine hizmet veriyor. Prematüre bebekler için büyük ehemmiyet taşıyan yenidoğan ağır bakım ünitesi ile bebekler ihtimamlı bakım hizmeti alabiliyor ve ileride hem sekelsiz hem de kaliteli bir hayat sürmeleri yüksek oranda artıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu