Haber

‘Girdap’ Operasyonunda 42 Gözaltı: 300 Polisle Şafak Baskını

Mersin’de nitelikli dolandırıcılık operasyonunda toplam 51 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. 300 polisin katıldığı operasyonda 42 kişi yakalandı, dokuz kişi ise aranıyor.

Nitelikli dolandırıcılık ve tefecilik operasyonu

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Kabahatlerle Çaba Şubesi, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘tefecilik’ hatalarına karıştığı sav edilen bir hata örgütünün mensuplarına yönelik çalışma başlattı.

Bu kapsamda, kendilerini stajyer savcı, avukat, polis memuru ile çarşı ve mahalle bekçisi üzere unvanlarla tanıtan 10 şüphelinin, emniyet ve adliyede haklarında dava ve soruşturma evrakı bulunan şahıslarla irtibat kurdukları, bu bireylerin inancını kazandıktan sonra kelam konusu dava ve soruşturma belgelerini lehlerine çevirebileceklerini söyleyerek yaklaşık 1 milyon liralık haksız kar elde ettikleri belirlendi.

Çalışmalarda, 34 şüphelinin etkin olarak çalışmadıkları halde kendilerini para karşılığında ‘hayali şirketler’ üzerinden sigortalı göstererek primlerini ödemedikleri, borçlandırdıkları şirketlerin adreslerini değiştirerek yahut kapatarak sigortalı çalışanlara tanınan tüm haklardan faydalanıp, Toplumsal Güvenlik Kurumunu (SGK) yüklü ölçüde ziyana uğrattıkları tespit edildi.

Öte yandan, Mali Kabahatleri Araştırma Konseyi (MASAK) raporları incelemesinde 7 zanlının da yüksek faiz karşılığında tefecilik yaptığı saptandı.

Girdap operasyonu yapıldı

Yaklaşık 6 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu 51 şüphelinin kimliği tespit edildi.

Bu tespit üzerine yaklaşık 300 polisin iştirakiyle kimi adreslere ‘Girdap’ ismi verilen eş vakitli operasyon düzenlendi.Şafak vakti, özel harekat polisleri ve dron takviyeli başlatılan operasyonda 42 kuşkulu yakalandı.

Zanlıların adreslerinde 2 ruhsatsız av tüfeği, 3 kurusıkı tabanca, 2 polis telsizi, çok sayıda polis yeleği, geçersiz polis ve basın kartı ile dolandırıcılık gayeli kullanıldığı bedellendirilen üzerinde ‘geçersizdir’ yazılı bir çanta uydurma dolar ele geçirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu