Haber

Hatay’da kurulan “Kocaeli Büyükşehir Hastanesi” hizmete girdi

6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin konteynerden inşa ettiği hastane hizmet vermeye başladı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Defne ilçesinde 96 konteynerde oluşturulan Kocaeli Büyükşehir Hastanesi’nin kuruluşunun tamamlanarak faaliyete geçtiğini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin desteğiyle hastaneyi kısa sürede tamamladıklarını vurgulayan Büyükakın, yılda 250 bin kişiye hizmet vermeyi planladıklarını söyledi.

Konteynerlerden oluşan hastanenin 54 yataklı ve tam donanımlı olduğunu belirten Büyükakın, “Hizmete açılan hastanemizde ameliyathane, kadın doğum ve çocuk kliniği gibi gerekli tüm bölümler bulunuyor.” dedi.

2 bin metrekare kapalı alana sahip hastanede hizmet verecek sağlık çalışanının tüm ihtiyaçlarının düşünüldüğünü vurgulayan Büyükakın, şöyle devam etti:

“Öncelikle hekimler buraya görevle geldiler. Konaklamaları için bir konteyner şehir kuruyoruz. Yaklaşık 100 konteynerden oluşacak kampüste daha iyi üslerde hizmet vermeleri için de imkanlar sağlanacak. Tamamlandıktan sonra Heyetimin tamamlanmasının ardından anahtarını Sağlık Bakanlığı’na vereceğiz.Ayrıca bugünden itibaren devamını sağlamak için elektrik vereceğiz.Su temini ve su temini gibi yeme-içme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. . Hayat tamamen normale döndüğünde buradaki görevimizi tamamlayıp gideceğiz.”

Hastanenin çevresinde 450 konteynerden oluşan bir şehir oluşturulacağına değinen Büyükakın, altyapısı tamamlanan konteynerlerin 1+1 şeklinde banyo, tuvalet ve mutfağın yer alacağını da kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu