Haber

Muratpaşa’da 10 farklı cadde yenilendi

ANTALYA (İGFA) –Uzun yıllar yoksulluk ve suçla mücadele edilen, kentin çeperinde yer alan bir bölge olarak anılan, resmi adı Yeşildere Mahallesi olan Zeytinköy, Muratpaşa Belediyesi’nin çalışmalarıyla kentin günlük yaşamının bir parçası haline geldi.

Mahalledeki en önemli adımlardan biri 2015 yılının Mart ayında atıldı. 15 bin 640 metrekarelik gayrimenkul belediye meclisi tarafından ihaleye çıkarıldı. İhalede tanınan 4 aylık ödeme süresi sayesinde mahalle sakinleri doğup büyüdüğü evi satın alabildi. Ağustos 2018’de 181 futbol sahası büyüklüğünde 190 bin metrekarelik alanın imar çalışmaları tamamlandı. Şubat 2019’da Belediye Başkanı Ümit Uysal tapuları mahalle sakinlerine dağıttı.

Mahalleye yeni park ve kamusal alanların kazandırılması amacıyla belediye 129 gecekonduyu kamulaştırdı ve bu alanlarda 25 cadde ve sokak açıldı. Aynı dönemde Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle 67 terkedilmiş bina yıkıldı.

Muratpaşa Belediyesi, mahalledeki yoksul ve dar gelirli insanları şehrin başka yerlerinde yaşamaya zorlayan kentsel dönüşüm projelerine karşı farklı bir model geliştirdi. Bu yaklaşımla Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi 2018 yılının Ocak ayında hizmete açıldı. Merkez 2 bin 200 metrekare alan üzerine inşa edildi. Zeytinköy Kadın Emek Merkezi, Türkiye Üniversiteli Kadınlar Derneği ve TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu işbirliğiyle kuruldu. Ocak 2017’de başlayan projenin tamamlanmasının ardından bina Gebizli Kadın Danışma Merkezi olarak hizmet vermeye başladı.

Yeşildere İlçesi’nde belediye ekipleri geçtiğimiz günlerde 2807 ve 1173 sokak civarında 10 ayrı sokakta sıcak asfalt çalışması gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu